BDAR

Jūsų asmens duomenų valdymas.

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.

Slapukų politika Privatumo politika

 


Spausdinti

Rezultatai ir statistika

Projekto 09.3.3-LMT-K-712-02-0025 "Alkoholio vartojimo problema Lietuvoje: tarpdisciplininis socialinių ir demografinių veiksnių tyrimas" įgyvendinimo metu sukurta produkcija

Vykdytojas Vytauto Didžiojo universitetas
Produkto sritis Švietimas ir mokslas
Produkto rūšys Tyrimai, studijos

Projekto vykdytojų teigimu, Lietuva išsiskiria ne tik trumpiausia vyrų vidutine tiktina gyvenimo trukme ES, bet ir didžiausiais mirtingumo dėl alkoholio vartojimo rodikliais. Didelio mirtingumo ir sveikatos problemos koncentracija tam tikruose visuomenės sluoksniuose ir neigiamai veikia visos populiacijos sveikatos rodiklius, išlieka svarbia kliūtimi tolesnei tvariai gyventojų sveikatos ir demografinei raidai. Tyrime, pasitelkus tarpdisciplininį požiūrį, siekta atskleisti Lietuvos gyventojų mirtingumo dėl alkoholio vartojimo modelio raidą, specifinės alkoholio vartojimo kultūros bruožus ir susiformavimo priežastis. Lietuvoje atliekama nemažai epidemiologinių ir demografinių tyrimų, kuriuose nagrinėjama gyventojų mirtingumo bendrosios tendencijos, diferenciacija, mirties priežasčių struktūra. Tačiau mažai dėmesio skiriama didelio mirtingumo dėl alkoholio fenomenui ir jo sociologiniams aspektams. Šiame tyrime Lietuvos gyventojų nesaikingo alkoholio vartojimo problema bus nagrinėjama integruojant makrosocialinio ir mikrosocialinio lygmens veiksnius. Numatoma nagrinėti nacionalinio, regioninio lygmens mirtingumo dėl alkoholio veiksnius bei mikrosocialinio lygmens gyvensenos veiksnius. Ši metodologinė prieiga sudarys prielaidas atskleisti sveikatos nelygybės susiformavimo, aukšto mirtingumo dėl alkoholio lygio priežastis. Tyrimas praplės sveikatos sociologijos ir demografijos mokslo žinias apie mirtingumo veiksnius. Tai yra svarbu nagrinėjant gyventojų sveikatos nelygybės ir mirtingumo dėl alkoholio problemą. Projekto empirinius pagrindus sudarys keletas informacijos šaltinių: demografinė ir epidemiologinė statistika bei sociologinio kokybinio tyrimo duomenys.

Atliktų tyrimų metu gauti rezultatai viešinami sukurtoje mokslinėje produkcijoje.

Mokslo straipsnis:

I. Tamutiene, Stumbrys D. 2019. Ką apie alkoholio vartojimo kultūrą atskleidžia darbuotojų blaivumo patikros rezultatai Lietuvos įmonėse?  (Kultūra ir visuomenė. Socialinių tyrimų žurnalas, 10 (2), 59-70, (2019).

Mokslinis pranešimas:

  1. Stumbrys D. Internalisation of Health-Damaging Habitus: Experiences of Working-Aged Heavy Drinkers in Lithuania. (Aarhus University, Drug and Alcohol Research Centre, 21 August 2019, Aarhus, Denmark).