BDAR

Jūsų asmens duomenų valdymas.

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.

Slapukų politika Privatumo politika

 


Spausdinti

Rezultatai ir statistika

Projekto 09.3.3-LMT-K-712-02-0092 "Bakterijų koduojamų kolageno tipo baltymų paieška, heterologinė raiška ir charakterizavimas" įgyvendinimo metu sukurta produkcija

Vykdytojas Vilniaus universitetas
Produkto sritis Švietimas ir mokslas
Produkto rūšys Tyrimai, studijos

Projekto vykdytojų teigimu, bakterijų baltymai, panašūs į gyvūnų kolagenus, susilaukia vis daugiau tyrėjų dėmesio dėl galimybės juos pritaikyti biomedicinoje audinių regeneracijai ir vaistų kūrimui. Be to, dėl galimybės juos lengvai modifikuoti, bakterijų kolageno tipo (KT) baltymai gali būti naudojami kaip modelis gyvūnų kolagenų tyrimams. Iki šiol aprašyti tik kelių patogeninių bakterijų ir kelių dirvos mezofilinių bakterijų KT baltymai. Panagrinėjus genomų duomenų bazes matyti, kad į kolageną panašūs baltymai yra būdingi daugeliui įvairių bakterijų, tarp jų ir ekstremofilams. Ekstremofilinių bakterijų visi baltymai, įskaitant ir KT baltymus, gali pasižymėti didesniu stabilumu esant aukštesnei temperatūrai, didelei druskų koncentracijai, ekstremalioms pH vertėms, tačiau iki šiol nei vienas iš tokių baltymų dar nėra tirtas ir aprašytas. Tai paskatino iškelti tikslą: identifikuoti naujus į kolageną panašius ekstremofilinių bakterijų baltymus bei įvertinti jų pritaikymo biomedicinoje potencialą. Tikslo buvo siekiama atlikus naujų genų, koduojančių ekstremofilinių KT baltymus, paiešką, tų genų heterologinę raišką ir jų savybių tyrimą. Uždavinio įgyvendinimui buvo atliekama bioinformatinė duomenų analizė, tiriamų genų klonavimas, bakterijų ir mielių kamienų transformacija, heterologinė tiriamo baltymo gamyba naudojant prokariotų ir eukariotų raiškos sistemas, viduląstelinių ir sekretuojamų baltymų skyrimas, baltymų gryninimas chromatografijos metodais, išgryninto baltymo proteolizinė analizė, cirkuliarinio dichroizmo spektrometrija, terminio poslinkio matavimai. Gavus tyrimų rezultatus, aprašytas vienas ar daugiau naujų KT bakterijų baltymų. Tai padeda geriau suprasti šiuos daugybei bakterijų būdingus, tačiau labai menkai ištirtus baltymus, be to, praplėsti biomedicinai naudingų biomedžiagų pasirinkimą. Tikėtasi, kad darbe aprašyti baltymai savo stabilumu bus pranašesni už jau žinomus KT baltymus.

Projekto įgyvendinimo metu pasiekti tyrimų rezultatai skelbiami mokslinėje produkcijoje.

Mokslo straipsniai:

  1. R. Kananavičiūtė,  K. Kvederavičiūtė, D. Dabkevičienė, G. Mackevičius, N. Kuisienė. Collagen-like sequences in genomes of extremophilic bacteria. (Genomics. Volume 112, Issue 3, May 2020, Pages 2271-2281).
  2. R. Kananavičiūtė, K. Grigaitytė, N. Kuisienė. Heterologous expression of collagen-like proteins from Alkaliphilus metalliredigens Geobacillus lithuanicus and Granulicella tundricola. (parengtas)